(Видео) Пендаровски: Доколку воопшто постои промена на учебници мора да биде со обострана согласност, а двострани се и обврските

t

Поради шпекулациите во јавноста дека постои договор за промена на македонските учебници, Претседателот Стево Пендаровски коментира дека обврските околу учебниците е обострана.

– Сите зборуваат за промена на учебници но не кажуваат дека и Бугарија ги има истите обврски како нас. Ако се менува нешто ќе се менува и таму, и ние ќе ги добиеме нивните наставни програми.

Ако воопшто се менуваат учебници ќе треба обострана согласност и секако краен збор ќе има авторот затоа што не може Влада или оти Претседателот така рекол некој да го промени без согласност на авторот, автономијата на универзитетите и научната работа е светост, рече Пендаровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендароски како прав татко на нацијата: Го…

По Министерството за надворешни работи, и претседателот…

Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот косовски…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните…

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорките на…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими амбасадорките…

Пендаровски заинтересиран за Роналдо, ги пофали македонските…

Денеска во Давос, претседателот на Република Македонија,Стево…

Средба на Пендаровски со Абазовиќ во Давос

Претседателот Стево Пендаровски, за време на учеството…