(Видео) Пешаците грешат – МВР казнува: Рекорден број казни за пешаците во едно деноноќие

t

Во текот на вчерашниот ден (21.02.2022) во периодот од 09.00 до 14.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците. Притоа, санкционирани се 310 пешаци од кои, 217 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 77 за минување на црвено светло… Од нив 141 на територија на СВР Скопје, 36 на територија на СВР Охрид, по 34 на територија на СВР Тетово и на територија на СВР Битола…

За време на контролата регистрирани се и 133 останати прекршоци.
Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Како на филм: “Тигрите” ја спасуваа…

Денеска, (16.05.2022), во Полициски центар „Ѓорче Петров”,…

Казнети 23 возачи во Скопје кои возеле…

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

САД со учество на Зеленски договорија да…

САД најавија нови санкции против Русија за…

Акција на МВР: 12 приведени за една…

12 луѓе се приведени само вчера вечер…