Објавено на:

(Видео) Полицијата со водени топови го брани Нетанјаху од народот

t

Израелската полиција користи водени топови за да ги потисне демонстрантите кои се пробија до резиденцијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, според израелскиот канал Кешет 12.
Претходно израелскиот портал Вала објави дека илјадници демонстранти го пробиле последниот полициски контролен пункт пред премиерската резиденција.

Непланиран масовен протест започна во неделата навечер во Израел, откако премиерот Нетанјаху го отпушти министерот за одбрана Јоав Галант. Во телевизиското обраќање во саботата вечерта, Галант ја повика владата да ги запре судските реформи, велејќи дека паузата е неопходна за безбедноста на Израел.

Владата на Нетанјаху продолжува да ги следи судските реформи, што предизвика повеќе од 11 недели демонстрации. Предложениот пакет закони ќе ги ограничи овластувањата на Врховниот суд и ќе ѝ даде на владата контрола врз назначувањето на судиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Полицијата со водени топови го брани…

Израелската полиција користи водени топови за да…

(Видео) ХАОС во Тел Авив: Илјадници демонстранти…

Десетици илјади Израелци се собраа во Тел…

Така прави премиер: Нетанјаху го смени министерот…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го смени министерот…

Израел испраќа воена опрема во Украина

Владата на Бенјамин Нетанјаху даде „зелено светло“…

Ракета истрелана од Појасот Газа кон југот…

Израелската армија соопшти дека денес е истрелана…