Објавено на:

(Видео) Поранешен телохранител на Путин: Има патолошки страв за неговиот живот, не лета со авион за да не го соборат!

t

Владимир Путин никогаш не користи мобилен телефон или интернет кога патува. Ова во интервју за каналот Dossier Center го изјави Глеб Каракулов, поранешен вработен во личната гарда на рускиот претседател.

Каракулов, кој решиl да ја напушти Русија поради војната со Украина, објасни дека секоја информација стигнува до Путин преку најблиските луѓе во неговиот круг.

Според поранешниот телохранител, Путин по руската инвазија на Украина значително ги зголемил безбедносните мерки во однос на сопствената безбедност. Но, тој ги демантираше гласините дека сопственикот на Кремљ има здравствени проблеми.

Притоа, Каракулов истакна дека Путин со своите 70 години е во топ форма, во споредба со многу други на негова возраст. Тој исто така додаде дека Путин неколку пати годишно оди на превентивни прегледи за да види дали се е во ред со неговото здравје.

Глеб Каракулов откри и дека рускиот претседател се плаши да патува со авион поради можноста да биде соборен, како и поради тоа што летот на авионите може да се следи во реално време. Затоа, кога патува некаде, Путин претпочита да патува со блиндиран воз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Путин: Цел свет им се смее на…

Светот им се смее на некои од…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Москва: Примирје во Украина е малку веројатно…

НАТО се коцка со базичните интереси на…

ЕЦБ предупреди да не се пипаат замрзнатите…

Користењето на средствата може да го загрози…