Објавено на:

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека не може да ѝ се верува – Сами треба да се заштитиме

t

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави дека не може да се верува на изјавите на Америка дека ќе ги заштити од евентуален напад, бидејќи тоа се покажало како погрешно неколку пати во историјата.

„Бајден изрази надеж за зајакнување на одбраната на Јапонија, но ние сме во ќорсокак во историјата. Одново и одново Америка покажа дека не може да ѝ се верува. Мораме да се кренеме и да формираме силна волја да покажеме дека не толерираме упади на нашата територија. Наша одговорност е како водачи да ја водиме нашата нација и нејзиниот народ да ја заштитат нејзината територија“.


Денеска Јапонија соопшти дека руски и кинески воени авиони го нарушиле воздушниот простор на државата.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Јапонија рекордни 40,2 степени

Во градот Исесаки, јужна Јапонија денеска е…

Бајден ќе го санкционира руското злато

Американскиот претседател Џо Бајден и највисоките функционери…

Бајден ја „почитува“ пресудата на Врховниот суд

Претседателот Џо Бајден, кој мери унилатерални активности…

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…