Објавено на:

(Видео) Потресна исповед на украински војник: Ни наредија да пукаме во цивили, имаше и жени, потоа не затворија во подрум без храна

t

Спутник денеска објави видео од заробен украински војник кој потресено раскажува како му било наредено да пука во цивили.

Донесоа група цивили, имаше и жени, ни наредија на нас (група војници) да пукаме во нив како одмазда за случувањата во Буча.

Беше страшно, ние одбивме да ја спроведеме наредбата.

Потоа не’ затворија во некој подрум, не ни даваа храна и вода ама вечерта војниците се испијанија па успеавме да избегаме… – објаснува војникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…