Објавено на:

(Видео) Потресно сведоштво на украиски бегалци: Азовците не дозволуваат евакуација, се кријат во уличишта и пукаат во автобуси

t

На социјалните мрежи се појави уште едно видео во кое евакуирани жители на кризни подрачја во Украина зборуваат за потресните моменти што ги доживеале. Конкретно објаснуваат дека батаљонот “Азов” не доволувал евакуација на цивили, пукале во автобуси и одземале автомобили…

„Не ни даваат да се евакуираме, копили*а! Бегалците од Мариупол зборуваат за злосторствата на националниот баталјон „Азов“

„Азов не не пушти. Пукаа во два автобуса, имаше деца. Луѓето викаа, што правиш?

Тие одговорија дека во војна не постојат деца и старци.

Се кријат по училишта, оттаму пукаат, им ги одземаат автомобилите на граѓаните … – стои во описот на видеото.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Русите се пофалија: Уништени привремени пунктови на…

Повеќе од 130 милитанти на нацистичките формации…

(Фото) Припадник на Азов ѝ го продал…

Автомобилот на наводниот убиец на Дарија Дугина…

Ќе си лежат: Врховниот суд на Русија…

Врховниот суд на Русија, на барање на…

ОН се спремни да испратат инспекција во…

Портпаролот на ОН потврди дека организацијата е…