Објавено на:

(Видео) Почнува првото судење за воено злосторство на руски војник во Киев

t

Почнува првото судење за воено злосторство на руски војник во Киев, а проруски сепаратисти најавуваат дека судот ќе одлучува за судбината на украински бранители од челичарницата Азовстал, јави Би-би-си.

Вадим Шишимарин, кој има 21 година, е обвинет за убиство на невооружен цивил во првите денови од руската инвазија на Украина. Шишимарин може да добие доживотен затвор.

Според обвинители, Шишимарин бил во украдено возило со други војници во североисточниот регион Суми, кога наишле на 62-годишен велосипедист, кој држел мобилен телефон.

Наводно, на Шишимарин му било наредено да пука во цивилот, со цел да го спречи да ја открие нивната локација на украинските бранители.

– Со ова прво судење, праќаме јасен сигнал дека секој извршител, секое лице што наредило или помогнало во вршење на злосторство во Украина, нема да избегне одговорност, изјави главната обвинителка Ирина Венедиктова.

Кремљ тврди дека нема информации за судење на руски војник и го обвинува Киев за измислување обвиненија.

Украина информираше за идентификувани илјадници потенцијални воени злосторства што ги извршила Русија. Москва негира дека цели на цивили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ветено, сторено: Започнуваме со изградба на капитален…

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на…

(Видео) Никогаш не сум зела пари: Нема…

Суспендиранаата обвинителката Вилма Рускоска денеска ја поднесе…

(Видео) Русковска на прашање на Инфомакс: Ова…

Поднесов жалба до совет на јавни обвинители…

Скопјенец загина на патот Маврови Анови –…

Шеесет и седум годишниот скопјанец Љ.Ј. го…

(Видео) Пендаровски исвиркан на ракомет во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир…