(Видео) Пољубезна од многу луѓе – Русите направија хуманоиден робот: Дуњаша продава кафе на Меѓународниот економски форум

t

Хуманоидниот робот Дуњаша од компанијата „Промобот“ им продава кафе и сладолед на гостите на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург (СПИЕФ), јавува дописникот на РИА Новости.
На форумот има роботско кафуле во кое хуманоидниот робот Дуњаша продава сладолед, кафе и пијалоци.

Додека клиентот ја чека нарачката, Дуњаша не му дозволува да се досадува туку почнува пријатен разговор, дели комплименти, а исто така му нуди да слуша музика.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пољубезна од многу луѓе – Русите…

Хуманоидниот робот Дуњаша од компанијата „Промобот“ им…

(Видео) Кина го произведе најголемиот робот на…

Кинески Global Times објави дека земјата го…