Објавено на:

(Видео) „Првата љубовница на Русија“ се појави во Москва: Буквата „Z“ и поддршка за војната

t

Алина Кабаева, поранешна гимнастичарка и наводна љубовница на рускиот претседател Владимир Путин, неодамна се појави во Москва и отворено ја поддржа војната во Украина.

Иако повеќето светски медиуми објавија дека Кабаева е во Швајцарија, заедно со децата, таа пред неколку дена се појави во Москва.

Поранешната гимнастичарка отвори фестивал наречен „Алина“ и по долго време даде изјава за медиумите кои со месеци се обидуваат да откријат детали за нејзиниот живот.

Во таа прилика Кабаева застана пред ѕидот со буквите „Z“, што стана симбол на руската агресија врз Украина. Освен тоа, таа отворено проговори и за причините поради кои ја поддржува „специјалната воена операција“ во Украина.

„Секое семејство има воена приказна, ние живееме во таква област. На многу руски спортисти им е забрането да се натпреваруваат во светот, што е неправда. Го гледавме геноцидот во Донбас со години, па Русија мораше да реагира“, рече жената во јавноста означена како „првата љубовница на Русија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tрагедија го потресе Скопје: Жена паднала во…

Скопјанка на возраст од околу 50 години…

Спасовски се сретна со новоименуваниот унгарски амбасадор

Денеска во Министерството за внатрешни работи се…

Како станал од маса е прашањето: Возел…

Секторот за внатрешни работи Битола во текот…

Русија нема да бара екстрадиција на оние…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Од далеку правна држава, далеку од праведна:…

Пејачот Ламбе Алабаковски е осуден на условна…