(Видео) Прва снимка од нyклеарната централа Чернобил по заземањето од страна на руската војcка

t

Зоната на Чернобил и сите објекти во Чернобил се под контрола на руската војска.

Информацијата беше потврдена на брифинг на 24 февруари од премиерот Денис Шмигал.


ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: Русите го нападнаа Пишчевиќ со 16 тенкови, бомбардираа болница во Вухледар

На интернет веќе се дистрибуираат првите видеа од фатената зона. На снимката се гледаат руски тенкови и војска.

Дали има загуби меѓу украинската војска како резултат на нападот на руските војници се уште не е соопштено.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…

Русите бесни: Украинската црква бара Вартоломеј да…

Украинците бараат од Вселенскиот патријарх да го…

“Другата меѓународна” се шири: Кина и Русија…

Чекор кон зајакнување на моќниот светски блок…