(Видео) Прва снимка од нyклеарната централа Чернобил по заземањето од страна на руската војcка

t

Зоната на Чернобил и сите објекти во Чернобил се под контрола на руската војска.

Информацијата беше потврдена на брифинг на 24 февруари од премиерот Денис Шмигал.


ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: Русите го нападнаа Пишчевиќ со 16 тенкови, бомбардираа болница во Вухледар

На интернет веќе се дистрибуираат првите видеа од фатената зона. На снимката се гледаат руски тенкови и војска.

Дали има загуби меѓу украинската војска како резултат на нападот на руските војници се уште не е соопштено.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…