Објавено на:

(Видео) Претседателката на Европската Комисија децидна: Ако војната не прекине ќе воведеме уште санкции за Русија

t

Европската унија е подготвена да усвои дополнителни санкции против Русија доколку претседателот Владимир Путин не ја запре војната во Украина, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Знаеме дека овој конфликт е далеку од завршен, и да бидеме многу јасни, подготвени сме да преземеме дополнителни драстични мерки доколку Путин не ја прекине војната што ја започна“, рече таа заедно со американскиот државен секретар Ентони Блинкен (Антони) во Брисел.


– Благодарение на оваа координација (со Соединетите Американски Држави), заедно дизајниравме, развивме и имплементиравме санкции во рекордно време. Санкции кои ја покажуваат нашата решеност да го принудиме Путин да ја плати цената за неговата војна. Овие мерки не ги преземаме лесно, но јасно е дека треба да дејствуваме – додаде таа.

Фон дер Лајен рече дека повеќе од 40 земји сега се „делумно или целосно“ во согласност со санкциите, велејќи дека тоа е „доказ за решеноста на глобалната заедница да ја отфрли оваа инвазија“.

Зборувајќи по неа, Блинкен ја пофали Европската унија за нејзиниот одговор кон Русија, велејќи: „Оваа унија е силна, обединета и активна“.

– Ако дозволиме да се прекршат овие принципи неказнето, тогаш ја отвораме Пандорината кутија, во секој агол на светот дека тоа се случува повторно и повторно и повторно – рече Блинкен, предупредувајќи дека војната во Украина „можеби не е завршена наскоро“ и дека САД и европските сојузници мора да го издржат силниот притисок врз Русија додека не заврши се.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…