Објавено на:

(Видео) Претставници на американското разузнавање предупредуваат дека Путин може да фрли нуклеарка во Украина

t

Американските разузнавачи тврдат дека Владимир Путин е „очаен“ да го прекине конфликтот околу Украина, при што некои приватно сугерираат дека тој би можел да активира тактичко нуклеарно оружје во еден украински град за да ја заврши работата.

Шефовите на ЦИА, ФБИ, НСА, Одбранбената разузнавачка агенција и директорот на Националното разузнавање зборуваа на сослушувањето на Избраната комисија за разузнавање на Претставничкиот дом и сите тврдеа дека Путин е фрустриран од бавното темпо на инвазијата.


Разузнавачите, исто така, тврдат дека во последните две недели биле убиени до 4000 руски војници.

Поттикнат од неговите разочарувања, Путин би можел да прибегне кон употреба на мало нуклеарно оружје, интимираа тие, колку и да звучи лудо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи Пендаровски: Овој француски предлог е…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ми соопшти,…

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Оградата ќе спречи напад? Полска ја заврши…

Полска ја заврши изградбата на 187 километри…

Курти демантира: Не сум ветил визна либерализација,…

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека за…

Конечно, после година и пол: Укината кризната…

По повеќе од година и пол дена,…