Објавено на:

(Видео) Провокативен постер – Русија испраќа заканувачка порака до Берлин? Сликата премногу потсетува на берлинскиот “Воин ослободител”

t

Билборд висок 80 метри во близина на метро станицата „Сокол“ прикажува слика од непознат уметник на која е прикажан руски безбедносен службеник на бојното поле како држи девојка завиткана во знаме на ДНР. Според очевидци, сликата многу потсетува на споменикот на Воинот во Берлин.

Сликата ја прекина рекламата и се емитуваше повеќе од 2 минути. Наводно се појавило како резултат на хакирање, или на иницијатива на еден од вработените во компанијата која раководи со медиумската фасада.

Бронзениот споменик на Воинот ослободител во Берлин претставува фигура на советски војник кој стои на урнатините на фашистичкиот кукаст крст и во рацете дежи девојка.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…

Поранешни руски генерали смируваат: Малку е веројатно…

Русија веројатно нема да користи нуклеарно оружје…