Објавено на:

(Видео) Провокативен постер – Русија испраќа заканувачка порака до Берлин? Сликата премногу потсетува на берлинскиот “Воин ослободител”

t

Билборд висок 80 метри во близина на метро станицата „Сокол“ прикажува слика од непознат уметник на која е прикажан руски безбедносен службеник на бојното поле како држи девојка завиткана во знаме на ДНР. Според очевидци, сликата многу потсетува на споменикот на Воинот во Берлин.

Сликата ја прекина рекламата и се емитуваше повеќе од 2 минути. Наводно се појавило како резултат на хакирање, или на иницијатива на еден од вработените во компанијата која раководи со медиумската фасада.

Бронзениот споменик на Воинот ослободител во Берлин претставува фигура на советски војник кој стои на урнатините на фашистичкиот кукаст крст и во рацете дежи девојка.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…