Објавено на:

(Видео) Продолжува хистеријата: Молотов коктел за руско претставништво во Париз

t

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека синоќа било нападнато претставништвото на руската федерална агенција Росотрудничество во Париз и тоа го нарече екстремистички чин.

„Бараме од француските власти да обезбедат сигурна безбедност на нашите официјални институции“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.


Како што објасни таа, ноќта меѓу 6 и 7 март бил извршен напад на канцеларијата на Росотрудничество во Париз – бил фрлен молотов коктел. Сепак, како што вели, нема повредени.

Според неа, руските мисии на територијата на Украина биле редовно изложени на такви напади пред 2022 година, а особено Генералниот конзулат на Руската Федерација во Лавов во декември 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен…

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку…

Шпанија и Португалија најголеми жаришта на мајмунски…

Португалските здравствени власти денеска потврдија 10 случаи…

СПЦ ја одобри и благослови, а Фанар…

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од…

Ги нервирал чуварите и затворениците: „Поради недисциплина“…

Германските медиуми објавија дека поранешниот тенисер Борис…

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…