Објавено на:

(Видео) Протести во Њујорк поради Новак Ѓоковиќ: Ајде да застанеме со Новак!

t

Протест во Њујорк поради Ѓоковиќ: „Зошто?

Одлуката на американските власти да не дозволат, а УС Опен дури и да не се потрудат да му овозможат учество на Новак Ѓоковиќ на овогодинешниот турнир, предизвика бурни реакции и во Америка.

„Ништо што е направено нема смисла! Ајде да застанеме со Новак!“, рече еден од говорниците.

Тогаш беше поставено сосема логично прашање.

„Зошто шампионот на Вимблдон не може да дојде во Њујорк?“.

Протестот беше организиран под слоганот „САД затворени“, со барање да се укине мерката за забрана за влез на странски државјани кои не се вакцинирани против корона вирусот во Америка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…

Американската амбасада во Тирана со предупредување до…

Американската амбасада во Тирана упати предупредување до…

Урнебесно: Холандскиот премиер му се извини на…

Премиерот на Холандија му одговори на американскиот…

Естонија купува американски ХИМАРС!

Естонија, земја-членка на НАТО, која граничи со…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…