Објавено на:

(Видео) Протест и тепачка пред домот на Бојко Борисов поради Македонија

t

Претставниците на бугарското ВМРО, предводени од Ангел Џамбаски, се собраа на протест пред куќата на Бојко Борисов во Банкаја, според снимките споделени на Фејсбук.

Повод за демонстрациите е одлуката на партијата ГЕРБ да го поддржи францускиот предлог за укинување на ветото на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ.


Тие развиорија плакати со повик „Не ја изневерувајте Македонија“.

Одеднаш, на демонстрантите им се придружија активисти и пратеници на ГЕРБ, кои се расправаа со претставници на ВМРО, а дојде и до тепачка.

На почетокот се расправаа членовите на ГЕРБ и ВМРО, но на крајот Георгиев и Џамбаски се ракуваа.

https://www.facebook.com/Djambazki.VMRO/videos/402371051665385/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…

Спасовски вели: Полициските службеници не дозволија да…

Полицијата го спречи инцидентот, и тоа поголем…

Пендаровски: Настанот кој се случи вчера во…

Претседателот Стево Пендаровски на социјалните мрежи реагираше…