Објавено на:

(Видео) Протест на лозарите и овоштарите во Кавадарци: Министерот Николовски спие, веќе 10 дена немаме вода

t

Лозароовоштарите од Кавадарци денеска излегоа на протест поради проблемите со водостопанството.

-Конкретно ни беше ветено, бидејќи немаме вода, каналска мрежа од 860 метра, од Ваташа до КА1, а потоа и каналот за наводнување КА2 нема вода, истите прикаски ни ги кажуваат со години, дека „Водостопанство Кавадарци“ бараат од државата, но тие не им одобруваат, велат земјоделците од Кавадарци.

Тие додаваат дека главните канали за вода не се пуштени, а е месец мај и праските веќе не зреат.

-Дефектите не се поправаат, водостопанство спие, ќе мора порадикални мерки да преземеме, ако не се решат нашите проблеми во наредните десетина дена, велат тие.

Велат дека бараат субвенции за потрошената струја од пумпите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акциска контрола на МВР: Казина во Прилеп,…

При спроведена контрола од страна на припадници…

Студентите ќе ги поддржат средношколците: Протест пред…

Во петок од 12:30 часот пред Министерството…

Бугарија бара да се отворат гласачки места…

„34 земји дадоа дозвола за одржување избори…

Силниот ветер направи хаос во Кавадарци: Откорнати…

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој…

“Ограбен” кавадарчанец: Некој земал кредит во негово…

Кавадарчанец пријавил во полиција дека некој друг…