Објавено на:

(Видео) Путин ги сруши надежите на Украина: Промените што се случуваат се фундаментални и неповратни

t

Промените што се случуваат сега се фундаментални и неповратни, рече рускиот претседател Владимир Путин во неговиот говор на економскиот горум во Санкт Петербург.

Грешат оние кои веруваат дека работите ќе се вратат како пред избувнувањето на конфликтот во Украина, изјави рускиот претседател.


„Погрешно е да се сугерира дека може да се очекуваат времиња на турбулентни промени и дека работите ќе се вратат во нормала, дека сè ќе биде како што беше. „Не“, инсистираше Путин за време на неговиот говор на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург.

Промените низ кои моментално поминува светот се фундаментални, радикални и неповратни, рече претседателот.

Сепак, владејачките елити на некои западни земји одбиваат да ја забележат оваа очигледна промена и избираат „да се држат до сенките на минатото“, додаде тој.

„На пример, тие веруваат дека доминацијата на Западот во глобалната политика и економија е трајна, вечна вредност“, рече Путин.

„Но ништо не е вечно“, ги потсети сите.

Од прогласувањето на победата во Студената војна на почетокот на 1990-тите, Соединетите Држави „се прогласија за Божји гласник на Земјата, кој нема никаква обврска туку само интереси, а тие интереси се прогласени за свети“, рече претседателот.

Сепак, идејата за униполарен свет е погрешна во својата суштина, смета рускиот лидер, бидејќи нормите на меѓународните односи не можат секогаш да се толкуваат во корист на една нација, „макар и таа да е силна“.

Како оние во Вашингтон да одбиваат да ги видат новите центри на моќ што се појавија во последните децении и имаат целосно право да ги „заштитат своите интереси и да го обезбедат својот национален суверенитет“, рече тој.

Следете го говорот во живо на следниот ЛИНК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…