Објавено на:

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

t

Во обид да го зајакне својот арсенал, Владимир Путин за прв пат распореди во Донбас во источна Украина „Терминатори“, познати оклопни возила дизајнирани за поддршка на тенковите и пешадиските единици кои се борат во урбаните области.

Распоредувањето на „BMPT Terminator“ доаѓа во време кога руската инвазија на Украина нанесе голема штета на главните воени тенкови на Путин, Т-90М кои украинските војници продолжуваат да ги уништуваат.


Украина оваа недела соопшти дека нејзините вооружени сили за првпат уништиле руски тенкови длабоко зад непријателските линии во Донбас користејќи британски ракети „Бримстон“.

„Терминаторите“ се забележани во близина на Северодонецк во областа Луганск.

„Тие се вклучени во уништување на украинските позиции, оклопни возила и екипажи на противтенковски ракетни системи“, изјави извор од руското министерство за одбрана за државната новинска агенција РИА Новости.

Станува збор за тешко вооружено борбено возило. Возилото било вооружено со два автоматски топови од 30 милиметри, противтенковски ракети и митралези, а погонот, оклопот и опремата за приземјување биле преземени од тенкот Т-72.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција…

Земјотрес во Иран

– Најмалку едно лице загина, а повеќе…

Санчез за драмата во Шпанија: Станува збор…

Шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез во саботата…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…