Објавено на:

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

t

Во обид да го зајакне својот арсенал, Владимир Путин за прв пат распореди во Донбас во источна Украина „Терминатори“, познати оклопни возила дизајнирани за поддршка на тенковите и пешадиските единици кои се борат во урбаните области.

Распоредувањето на „BMPT Terminator“ доаѓа во време кога руската инвазија на Украина нанесе голема штета на главните воени тенкови на Путин, Т-90М кои украинските војници продолжуваат да ги уништуваат.

Украина оваа недела соопшти дека нејзините вооружени сили за првпат уништиле руски тенкови длабоко зад непријателските линии во Донбас користејќи британски ракети „Бримстон“.

„Терминаторите“ се забележани во близина на Северодонецк во областа Луганск.

„Тие се вклучени во уништување на украинските позиции, оклопни возила и екипажи на противтенковски ракетни системи“, изјави извор од руското министерство за одбрана за државната новинска агенција РИА Новости.

Станува збор за тешко вооружено борбено возило. Возилото било вооружено со два автоматски топови од 30 милиметри, противтенковски ракети и митралези, а погонот, оклопот и опремата за приземјување биле преземени од тенкот Т-72.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за…

Кинеската војска спроведува маневри околу Тајван за…

По најавата за големување на даноците: Азески…

Претседателот на Стопанската комора Бранко Азески денска…

Белорусија почна воена вежба во соработка со…

Воздухопловните сили на Белорусија денеска започнаа воена…

55 милиони евра испрани во Македонија од…

Една милијарда турски лири (55 милиони евра)…

Мал пад на бројката: Нови 679 случаи…

Министерството за здравство информира дека во последните…