Објавено на:

(Видео) Путин: Санкциите за Русија водат кон криза без преседан во Западот

t

Одлуката на европските и американските политичари да воведат нови антируски ограничувања доведе до криза без преседан на Западот, изјави Владимир Путин на состанокот посветен на развојот на Арктикот.

„Одбивањето на голем број западни земји од нормална соработка, вклучително и руските енергетски извори, барем некои од нив, веќе погоди милиони Европејци, предизвика вистинска енергетска криза и се рефлектира, патем, во САД како добро. „Цените и инфлацијата растат насекаде, за овие земји тоа е апсолутно без преседан“, додаде Путин, пренесува РИА Новости.


Претседателот истакна дека Русија, се разбира, исто така се соочува со предизвици, но тој го гледа ова како појава на нови можности и опции.

Според шефот на државата, земјата ќе може да ја зголеми домашната потрошувачка на нафта, гас и јаглен, да поттикне длабока преработка на суровини и да го зголеми снабдувањето со енергија во другите региони во светот.

Тој додаде дека Русија е отворена за соработка со сите земји на Арктикот и дека во сегашните услови неопходно е во развојот на територијата да се вклучат и нерегионални земји.

„Би сакал да нагласам дека Русија е отворена за заедничка работа со сите заинтересирани партнери. „И тоа е во рамките на сегашните и идните програми и проекти на Арктикот“, рече Путин. Како потврда за тоа го спомена присуството на различни преференции за руски и странски бизнис во руските арктички региони.

„Верувам дека во сегашните услови таканаречените вонрегионални држави и здруженија треба поактивно да се вклучат во соработка на Арктикот. Ќе има доволно работа за сите. Ќе понудиме заедничка работа на сите кои се заинтересирани за одржливо развој на овој уникатен регион“, додаде Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блокирана одлуката за шести пакет санкции на…

Еврокомесарот за економија Паоло Џентилони денеска во интервју за…

Во Северна Кореја хаосот продолжува..

Во Северна Кореја уште 296.180 лица со…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

САД со учество на Зеленски договорија да…

САД најавија нови санкции против Русија за…

Сијарто: Последиците од планираниот пакет санкции на…

Шефот на унгарската дипломатија, Пјтер Сијарто, денеска…