Објавено на:

(Видео) Путин: Секаде има екстремизам ама во Украина се поттикнува на државно ниво

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неонацизмот е неконтролиран во Украина долго време, додека е придружен со „наплив на луда русофобија во западното општество“.

„За жал, во нашата соседна Украина долго време беснее неонацизмот, на кој некои од нашите партнери од таканаречениот колективен Запад ги затвораат очите, а со тоа всушност ги охрабруваат нивните активности“, рече Путин, говорејќи на самитот на ОДКС.

Екстремизмот постои во сите земји, но никаде освен во Украина нацизмот не се поттикнува на државно ниво, рече Путин.


„Но, никаде на државно ниво не се величат нацистите. Никаде. И никаде во цивилизираните земји илјадници неонацистички факели со неонацистички симболи не се поттикнати од властите. Тоа никаде не се прави. „За жал, тоа се случува во Украина“, рече Путин.
Путин додаде дека западните земји варварски уништуваат споменици на хероите кои ја ослободија Европа од нацистите и дека цинично ја препишуваат историјата и ги поништуваат подвизи на оние кои победија во Втората светска војна.

Говорејќи на самитот на ОДКС, Путин рече дека земјите од организацијата треба да се спротивстават на секакви обиди за воздигнување на нацистите, нивните соучесници и нивните модерни следбеници.

Ова е исклучително важно во моментов, кога во европските земји варварски се уништуваат спомениците на ослободителните херои, забрането е положување цвеќе на спомениците, цинично обид за препишување на историјата, величање на убијците и предавниците и навреда на нивните жртви, прецртување на подвизи на оние кои претрпеа победа и тие победија“, рече Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…