(Видео) Ракети го прелетуваат Киев: Украинската армија тврди дека Русија подготвува офанзива на главниот град!

t

Руските окупаторски сили се прегрупираат за да се обидат повторно да го заземат Киев.

Ова е објавено во оперативниот извештај за 12:00 часот во Генералштабот.


Според разузнавачите, по неуспешната офанзива во правец на Фастив, непријателот се обидува да ја продолжи офанзивата во оваа насока.

Групацијата на силите и средствата за одбрана на Киев ја одбива офанзивата на непријателот, нанесува огнена штета на неговата офанзивна група и цврсто држи одредени граници, се вели во извештајот.

Еве како изгледа небото над Киев во моментов!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Шарли Ебдо“: Македонија – земјата која повеќе…

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Хебдо“ со текст…

Знае ли нешто австрискиот канцелар: Нехамер гледа…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот…

Голем терористички напад во Норвешка: Најмалку 19…

– Норвешката полиција денеска соопшти дека смртоносните…

И Грузијците останаа со прст во уста:…

Десетици илјади луѓе протестираа во Тбилиси против…

Српскиот министер за внатрешни бил најблизок соработник…

Небојша Стефановиќ во времето кога тој беше…