(Видео) Русите влегоа во Киев: Заробиле украински возила и облекле украински униформи, се инфилтрирале во главниот град

t

Украинските агенции за спроведување на законот изјавија дека руските ДСГ ги заплениле оклопните возила на Националната гарда, ги смениле во украински униформи и дејствувале во задниот дел на Украина.

На 25 февруари руската војска заплени две возила на вооружените сили.


Тие се движат од Оболон во центарот на Киев, изјави заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Маљар.

Руската војска запленила две возила на вооружените сили на Украина, ја смениле униформата на украинската војска и со брзина се префрлиле кон центарот на Киев. По нив следеше колона руски воени камиони“, напиша Маљар.

Таа додаде дека непријателот ќе биде неутрализиран.

Здружениот штаб на силите соопшти дека непријателите користеле два „Козак ББМ“, три „КРАЗИ“ и ГАЗ-66.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…