Објавено на:

(Видео) Русите гневни: Украинците срушија споменик на Маршалот Жуков во Харков

t

Во Харков, Украинците го урнаа споменикот на маршалот на Советскиот Сојуз Георги Жуков.

Георги Константинович Жуков е советски командант и државник. Маршал на Советскиот Сојуз.


Во повоените години го добил популарниот прекар „Маршал на победата“ . Министер за одбрана на СССР (1955-1957). Член на Президиумот на ЦК на КПСС (29.06-29.10.1957). Заменик на Врховниот совет на СССР од 1, 2, 3 и 4 свикување.

За време на Големата патриотска војна, тој сукцесивно ги извршувал позициите на началникот на советскиот генералштаб, командант на фронтот, член на штабот на Врховната команда, заменик врховен командант на вооружените сили на СССР. Во повоениот период, тој служеше како врховен командант на копнените сили, командуваше со Одеса, потоа со воените области на Урал.

По смртта на Јосиф Сталин, Жуков стана прв заменик министер за одбрана на Советскиот Сојуз, од 1955 до 1957 година – министер за одбрана на СССР. Во 1957 година бил избркан од Централниот комитет на КПСС, отстранет од сите позиции во армијата и во 1958 година бил разрешен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…

Зеленски: Ѝ го скршивме ,,рбетот” на руската…

МУкраинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата…

Бомба од Русија: Азовците ќе се разменуваат…

Русија ќе ја проучува можноста за размена…