Објавено на:

(Видео) Русите им судат на двајца Британци, заробени во Мариупол

t

Двајцата Британци, кои служеле во украинската армија и Ибрахим Саадун, волонтер од Мароко, може да се видат на видеото кое денеска беше раширено на проруските канали на социјалните мрежи. На видеото се гледа како тие седат во кафез за обвинети во судницата.

Обвинителите од самопрогласената проруска Народна Република Доњецк, контролирана од Русија, велат дека на двајцата Британци им се заканува смртна казна за „тероризам“ и за борба против руската инвазија на Украина како „платеници“. Аслин и неговите обвинети колеги рекоа дека тие се редовни војници кои се борат во украинската армија и треба да бидат третирани како воени заробеници.

Обвинителите соопштија дека Британците се обвинети за четири одделни дела: извршување на кривично дело како дел од криминална група, насилно преземање на власта или насилно задржување на власта, платеници и промовирање обука за терористички активности. Аслин и Пинер биле во единиците на украинските маринци и учествувале во одбраната на железничката пруга Азовстал и фабриката за челик во Мариупол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Власта ќе даде 130 милиони евра…

Камен темелникот за наводната фабрика за електрични…

Човекот кој го уби монструмот во Цетиње…

Ненад Калуѓеровиќ од Цетиње е на распит…

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…