Објавено на:

(Видео) Русите им судат на двајца Британци, заробени во Мариупол

t

Двајцата Британци, кои служеле во украинската армија и Ибрахим Саадун, волонтер од Мароко, може да се видат на видеото кое денеска беше раширено на проруските канали на социјалните мрежи. На видеото се гледа како тие седат во кафез за обвинети во судницата.

Обвинителите од самопрогласената проруска Народна Република Доњецк, контролирана од Русија, велат дека на двајцата Британци им се заканува смртна казна за „тероризам“ и за борба против руската инвазија на Украина како „платеници“. Аслин и неговите обвинети колеги рекоа дека тие се редовни војници кои се борат во украинската армија и треба да бидат третирани како воени заробеници.

Обвинителите соопштија дека Британците се обвинети за четири одделни дела: извршување на кривично дело како дел од криминална група, насилно преземање на власта или насилно задржување на власта, платеници и промовирање обука за терористички активности. Аслин и Пинер биле во единиците на украинските маринци и учествувале во одбраната на железничката пруга Азовстал и фабриката за челик во Мариупол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Проруските власти во Украина: Големо мнозинство од…

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги…

ТАЖНА ВЕСТ: Почина член на музичката група…

Денеска почина Милорад Џери Џмерковиќ, познат клавијатурист…

Фронтекс: Бројот на Руси кои влегуваат во…

Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ…

Ново задолжување од 250 милиони евра

На денешната седница беше донесена Одлука за…

Вонредно предупредување до полските граѓани: Напуштете ја…

Полското Министерство за надворешни работи ги советуваше…