(Видео) РУСИТЕ НА ПОЧЕТОКОТ ПОТФРЛИЈА, НА УКРАИНЦИТЕ ЦРНО ИМ СЕ ПИШУВА!? Бруталната анализа на „Тајмс“ за се по „крвавата“ борба за Донбас

t

Откако Русија ја започна својата „специјална воена операција“ во Украина во февруари, светот беше фасциниран од спектаклот како армијата на таква суперсила беше надмината и понижена од помалку, но подобро мотивирана страна. Но, според последните извештаи, и украинската армија се бори со големи загуби во се покрвавата борба да ги спречи напаѓачите.

Според британски Тајмс, вестите од источниот регион на Донбас се мрачни: украинската армија губи земја и меѓу 60 и 100 војници дневно, како и 3.500 повредени неделно, според претседателот Володимир Зеленски, што укажува на големи загуби на Украина. Во април загинаа помалку од 3.000 војници, а сега многу повеќе. Огромните и лесни победи на Украина досега околу Киев и Харков наскоро би можеле да изгледаат како далечно минато, бидејќи една петтина од таа земја сега е под некаква руска контрола.

Пред почетокот на војната, украинската армија стационираше околу 30.000 војници во регионот на Донбас. Сепак, многумина во првите редови сега се волонтери, вклучително и наставници и таксисти, неискусни на бојното поле и кои се пријавиле да ги бранат своите родни места наместо да се борат во ровови. Моралот меѓу нив, наводно, не е висок: руските команданти концентрираат огромна огнена моќ на украинските позиции. Руските гранати со дијаметар од 152 мм и тежина од околу 57 килограми дистрибуираат шрапнели со брзина од илјада метри во секунда, што е смртоносно на растојание од 45, а понекогаш и до 130 метри.

Никој што е гранатиран не останува недопрен од искуството: шест топови кои пукаат заедно ќе проголтаат простор со големина на фудбалско игралиште со разурнувачки ефект врз сè во него – човечкото тело не може да се справи со металните шрапнели. Ниту една куќа или неоклопно возило не може да обезбеди никаква заштита, а чувството на изолација и неизвесност ги уништува најхрабрите. Војниците копаат ровови колку што можат длабоко, но само бетонски бункер или барем еден метар земја над нивните глави може да обезбеди сигурност. Постојаната, случајна природа на гранатирањето го прави секое движење ризично за живот. Повлекувањето на жртвите, залихите и засилувањата е активност со висок ризик. Обичните војници, закоравени во битка, се справуваат со ова со одреден степен на смиреност, но војниците граѓани, кои беа извлечени од цивилниот живот пред само неколку недели, мора брзо да научат како да преживеат. Слично беше и искуството на британските граѓани кои доброволно се пријавија за доброволната армија во 1915 година и се најдоа на Западниот фронт.

Во источна Украина се игра брутална динамика: Украина постепено тргува со земја и мртви војници за да ја исцрпи руската борбена моќ, купувајќи клучно време за Западот да испорача тешко оружје и муниција потребни за да стигне до руската артилерија . Постои директна врска помеѓу волјата на украинскиот војник да се соочи со огромната руска огнена моќ и волјата на западните земји да ја испорачаат опремата потребна за промена на воената ситуација и на крајот да ги наплатат сегашните загуби. Како и сите војни, исходот ќе биде резултат на комбинација на напор, волја и среќа. Земајќи ја како факт волјата на Украина за отпор, оваа војна ќе заврши или кога Русија ќе се откаже или кога Западот ќе се откаже од Украина, оценува Тајмс.

Затоа што, на крајот, војните се добиваат со ефективна офанзивна акција. Денешната ситуација ни покажува што треба да се направи за да и се даде на Украина потребната воена способност да ја врати својата земја. Она што е важно сега е артилерија со долг дострел. Одлуката на САД и Обединетото Кралство да обезбедат ракетни фрлачи со дострел до 75 километри е од витално значење. Неколку земји од НАТО беа исто така загрижени затоа што помогнаа да се обучуваат Украинците по 2014 година, помагајќи да се создаде армија поспособна и поагилна во водство и тактика од несмасната руска армија од советски стил што ја премина границата на 24 февруари. Украина ќе тргне во офанзива и ќе ги порази Русите, иако мислат дека можат да ги задржат напаѓачите – и нивната нова артилерија со долг дострел, ако украинските сили се барем три пати поголеми отколку што треба да бидат денес. Ако не се изведе вешто, офанзивата на Украина „оган и движење“ би вклучила ризик од уште поголеми жртви отколку што трпат сега. Ова ќе бара агилна, еластична логистичка поддршка, вклучувајќи медицински ресурси.

Во исто време, украинските команданти кои се надеваат дека ќе ги истуркаат Русите од нивната земја мора да сфатат дека ова е повеќе од копнена и воздушна војна: кршењето на руската блокада на брегот на Црното Море на Украина е исто така стратешки императив што не е толку важен за војна. денес.неколку стотици милиони луѓе во чувствителните делови на светот кои се потпираат на украинското жито. Пристапот до морето е егзистенцијално прашање за идната економија и просперитетот на Украина. Тоа значи и враќање на поморската способност на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Охридскиот рамковен договор ни остави обврска да…

Охридскиот мировен договор е меѓник во развојот…

Се спремаат за руски напад? Полските ученици…

„Заради запознавање со оружјето, учениците ќе имаат…

Драма на “Бит Пазар”: Пукал со пиштол…

На 12.08.2022 во 11.40 часот во Полициска…

Тие не се “непријатели” како нас: Гаспром…

Руската енергетска компанија „Газпром“ го зголеми протокот…

Мелничарите предупредуваат: Народот ќе остане без леб…

По лавината реакции во јавноста околу поскапувањето…