Објавено на:

(Видео) Русите првпат ја нападнаа Украина од подморница

t

Дизел подморницата стационирана во Црното Море првпат е употребена за напад на украински цели со крстосувачки ракети „Калибар“.

Видеото што го сподели руското Министерство за одбрана покажува серија проектили кои се истрелани од морето кон хоризонтот.

Русија соопшти дека ракетите погодиле украински воени цели, но тоа не може да се потврди независно.

Значајно е тоа што ова е првпат руската војска да извести за употреба на подморнички напади врз украински цели. Руската флота во Црното Море неодамна претрпе тежок удар кога нејзиниот команден брод „Москва“ беше потопен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зибери повторно ќе биде кандидат за прв…

Народниот правобранител Насер Зибери денеска во гостување…

(Видео) Елмас и Чурлинов за пет минути…

Македонија го скрши отпорот на Малта и…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

БОЛНА РАБОТА: Мајка ја принудувала малолетната ќерка…

Мајката која ја принудувала малолетната 14-годишна ќерка…