Објавено на:

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за во Украина: Новиот 6×6 “Ахмат” е страв и трепет

t

Русите создадоа ново оклопно возило – „Ахмат“

Оклопното возило „Ахмат“ е произведено во Русија, а при неговата изградба биле земени предвид предизвиците со кои се соочуваат воено-индустрискиот комплекс и армијата за време на специјалната воена операција во Украина, информира извор за Спутник.

Новото оклопно возило е создадено врз основа на искуството стекнато за време на специјалната воена операција. Врз основа на желбите и препораките на војниците од фронтот, создадено е возило 6×6 кое е лесно за ракување и економично достапно.

Прв интерес за возилото во април пројави лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров. Во знак на почит кон неговиот патриотизам, одлучено е пилот-серијата оклопни возила да се именува Ахмат, објаснува нашиот соговорник.

На Парадата на победата во Грозни на 9 мај за прв пат беа претставени оклопните транспортери „Ахмат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Тонат санкциите: Русија нуди алтернатива на SWIFT…

Русија нуди SWIFT алтернатива на трговските партнери.…

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…