Објавено на:

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за во Украина: Новиот 6×6 “Ахмат” е страв и трепет

t

Русите создадоа ново оклопно возило – „Ахмат“

Оклопното возило „Ахмат“ е произведено во Русија, а при неговата изградба биле земени предвид предизвиците со кои се соочуваат воено-индустрискиот комплекс и армијата за време на специјалната воена операција во Украина, информира извор за Спутник.

Новото оклопно возило е создадено врз основа на искуството стекнато за време на специјалната воена операција. Врз основа на желбите и препораките на војниците од фронтот, создадено е возило 6×6 кое е лесно за ракување и економично достапно.

Прв интерес за возилото во април пројави лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров. Во знак на почит кон неговиот патриотизам, одлучено е пилот-серијата оклопни возила да се именува Ахмат, објаснува нашиот соговорник.

На Парадата на победата во Грозни на 9 мај за прв пат беа претставени оклопните транспортери „Ахмат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија нема да бара екстрадиција на оние…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Шефот на регионот Херсон убеден во позитивни…

Референдумот за присоединување на регионот Херсон кон…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…