Објавено на:

(Видео) Русите со снимка: „Над 1.000 украински маринци се предадоа во Мариупол“

t

Портпаролот на руското министерство за одбрана Игор Конашенков денес кажа дека вчера се предале 1.026 украински маринци, додавајќи дека меѓу нив има 162 офицери и 47 жени. Руските телевизии објавија снимка за која тврдат дека го прикажува предавањето на украинските војници на руските сили.

„Тие своеволно го положија оружјето поради акциите кои ги преземаа руските сили и милицијата на Народна република Доњецк. Предавањето се случило кај фабриката за метал Илич во Мариупол“, кажа Конашенков.

Меѓу маринците кои се предале има 151 ранет војник, според руските тврдења. Откако на лице место им била дадена прва помош, тие биле префрлени во болница во Мариупол на понатамошно лекување.

Руските тврдења не се независно потврдени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Какво ќе биде времето до петок?

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Аргентина е пред банкрот

Статистичката рејтинг агенција Фич го намали рејтингот…

ИНТЕР НАЈДЕ ЗАМЕНА ЗА ЛУКАКУ: Во Милано…

Интер е заинтересиран и за Роберто Фирмино.…

(Видео) Груевски да не излезеше од Македонија…

Мирка Велиновска вечерва во вонредната епизода на…

Велс ги расплака Хрватите буквално во –…

Фудбалерите на Хрватска одиграа само нерешено на…