Објавено на:

(Видео) Русите уништија базен камп на украинска неонацистичка организација “Десен сектор”

t

Ракети со висока прецизност со воздушни лансирања во регионот на Доњецк го уништија базниот камп на украинската неонацистичка терористичка организација „Десен сектор“, изјави на прес-конференцијата генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол на Министерството за одбрана на Русија.

„Во близина на населбата Новогородовка, во регионот на Доњецк, уништен е базниот камп на нацистичката терористичка организација „Десен сектор“, рече тој.
Тој исто така изјави дека затрупаниот, добро заштитен команден центар на украинските сили бил уништен од ракетниот систем „Кама“ во областа Часово Јар.

Во областите Попасна, Новозвановка и Золота беа користени и високопрецизни копнени проектили.

Според Конашенков, руската борбена авијација денеска уништила 42 воени објекти во Украина, меѓу кои три командни центри, две радарски станици, складиште за гориво, како и 35 позиции на украинската армија.

Го пренесуваме соопштението на риското Министерство за одбрана во целост:

“Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат да спроведуваат специјална воена операција во Украина.

На 11 април, во областа на населбата Часов Јар во регионот Доњецк, авијацискиот ракетен комплекс „Кама“ уништи потонат, добро заштитен команден пункт на група украински војници во Донбас.

Уништени високопрецизни воздушни ракети во областа на населбата Селидово, Доњецка област: украински фрлач на тактички ракети „Точка-У“, две инсталации на ракетни фрлачи на гранати во подземно засолниште, две маскирани кластери оружје и воена опрема и до 40 украински националисти.

Базниот камп на нацистите на терористичката организација „Десен сектор“ е уништен во областа на населбата Новогородовка, регионот Доњецк.

Во текот на денот беа уништени високопрецизни копнени проектили во областите на населените населби Попаснаја, Новозвановка и областа Златен Доњецк: командно и набљудувачко место на баталјонот, три бригадни бригади, три бази на четите, два механизатори на чети и 24 тактички тимови на чети. акумулации на персонал, оружје и воена опрема. Вкупно, до 300 украински милитанти, повеќе од 50 оклопни борбени возила и до 25 возила со различни намени беа уништени како резултат на ударите во овие области.

Борец Су-27 на украинските воздухопловни сили беше соборен во воздух од руски ПВО во реонот на населбата Синелниково во областа Дњепропетровск.

Оперативно-тактички авиони на руските воздухопловни сили погодија 42 воени објекти во Украина. Меѓу нив: три командни пунктови, две радарски станици за осветлување и наведување, складиште за гориво, како и 35 бази и области на концентрација на украинска воена опрема.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција уништени се: 130 авиони, 99 хеликоптери, 243 противвоздушни ракетни системи С-300, „Бук-М1“, „Оска АКМ“, 441 беспилотно летало, 2132 тенкови и други оклопни борбени возила, 24 оклопни возила 1 систем за одбојка, 913 теренски артилериско и минофрлачко оружје, како и 2.028 единици специјални воени возила.” – вели Конашенков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на…

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи…

Павел: Западот го прекрши ветувањето за Украина

Киев никогаш не добил соодветни резерви на…