Објавено на:

(Видео) Русија нападна пет железнички станици во Украина

t

Ден по Велгиден и 61 ден од војната во Украина, а преговорите се подалечни.

Генералштабот на оружените сили на Украина соопшти утрово деа руските сили продолжиле со ракетните и артилериските напади на украинските позиции на подрачјето на челичарницата „Азовстал“ во Мариупол.

Шефот на украинските железници пак, утрово потврди дека пет железнички станици во централна и западна Украина биле цел на напади.

Тој додаде дека сите напади се случиле во рок од еден час, а 16 патнички возови доцнеле поради тоа.

„Пет железнички станици гаѓани се во тек од еден час утрово. Повеќе од 16 патнички возови доцнат. За жртвите се известува, а деталите доцнат. Русите продолжуваат да ја уништуваат украинската железничка инфраструктура“, наведе Камишин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…