Објавено на:

(Видео) Русија обезбеди 430 тони хуманитарна помош за Донбас и Украина

t

Руското Министерство за вонредни ситуации испорача повеќе од 430 тони хуманитарна помош за Донбас и Украина. – соопшти Русија.

Русија и Украина во трите рунди преговори договорија отрарање на хуманитарни коридори за евакуација на населението, а двете страни во неколку наврати обвинуваа дека спротивната страна не дозволува евакуација на цивилното население од кризните подрачја.


Претходно во текот на денот руската војска обезбеди оклопен воз и тешко вооружување за безбедна евакуација на цивилното население и странците во дел од кризните подрачја.

Погледнете го видеото од пистигнувањето на хуманитарната помош во Украина во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Меѓународниот кривичен суд испраќа експерти во Украина:…

Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…