Објавено на:

(Видео) Руската војска евакуира украински цивили на безбедно во окупираните зони

t

Рамзан Кадиров објави видео снимка од повлекувањето на украинските цивили од страна на рускиот воен персонал од борбената зона на безбедни места.

Инаку, Рамзан Ахмадович Кадиров е руски и чеченски политичар кој моментално служи како шеф на Чеченската Република. Порано беше член на чеченското движење за независност.


Тој е син на поранешниот чеченски претседател Ахмад Кадиров, кој беше убиен во мај 2004 година. Во февруари 2007 година, Кадиров го замени Алу Алханов на функцијата претседател, набргу откако наполни 30 години, што е минимална возраст за оваа функција. Тој беше ангажиран во насилни борби за моќ со чеченските команданти Сулим Јамадаев и Саид-Какиев за севкупен воен авторитет и со Алханов за политички авторитет.

Од ноември 2015 година е член на Советодавната комисија на Државниот совет на Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина знае уште колку борци се заробени…

Заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар изјави дека…

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Меѓународниот кривичен суд испраќа експерти во Украина:…

Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од…