Објавено на:

(Видео) Руската дума едногласно ја призна независноста на Доњетск и Луганск: Се признаваат границите од референдумот 2014-та, дел од територијата се уште е под украинска контрола

t

Договорот за пријателство, соработка и взаемна помош меѓу Руската Федерација и Народните Републики Доњетск и Луганс е едногласно ратификуван од Државната Дума на Русија.

Гласаа за – 399 пратеници

Против – 0 пратеници

Воздржани – 0 пратеници

Договорот стапува во сила веднаш.

Шефот на Комитетот на Државната дума за надоврешни прашања Леонид Калашников во вторникот рече дека верува оти Русија ќе ги признае народните републики Доњецк и Луганск како независни држави во границите што тие ги поставија на референдумот за прогласување на нивната независност во 2014 година.

„Овој договор не прецизира, но мислам дека се мисли на суверенитет што беше потврден со стариот и единствен референдум, кој се одржа во различни граници во споредба со она што го има републиките сега“, им рече тој на новинарите. „ДПР и ЛПР сега окупираат помала територија во споредба со она што ја имаа во времето на референдумот, но тие веруваат дека нивниот суверенитет се протега и на таа територија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА ЗАТНАТИ НОСОВИ; Галеника со…

Непријатното чувство од затнат нос влијае на…

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност…

Најитната задача на Советот за безбедност е…

(Видео) Голема полициска акција на Скопска Црна…

Во голема полициска акција на Скопска Црна…

ХРВАТСКА ОТКРИ ОТРОВНИ ПИПЕРКИ ОД МАКЕДОНИЈА:  Увезениот…

Забранетиот токсичен пестицид форметанат е откриен во…

Ескобар: Косово треба да го промени пристапот…

Време е за нов пристап на партнерите…