Објавено на:

(Видео) Руските и силите на ДНР извршија десант на “Азовстал”?

t

Силите на Доњецката Народна Република (ДНР) извршиле десант на челичарницата „Азаовстал“ од море.

Искцкрцувањето на брегот каде на индустрискиот комплекс, во кој се наоѓаат непознат број припадници на баталјонот „Азов“, го извршиле делови од морнаричката пешадија и територијалната одбрана на ДНР.

Единиците на ДНР се искрцале на делот од челичарницата што се граничи морето на чамци, а со нив бил и репортерот Александар Сладков, кој со својата екипа го снимил моментот кога силите на ДНР излегле од Азовското Море.

Припадниците на ДНР користеле брзи чамци на кои се наоѓаат по шест до 10 борци, вооружени со автоматски пушки и рачни ракетни фрлачи. Исто така, со овие чамци се пренесуваат храна и муниција за борците кои се обидуваат да ја заземат фабриката за челик „Азовстал“.

На чамците се веат и знамињата на Русија и на ДНР.

Битките за заземање на челичарницата „Азовстал“ траат веќе трета недела. Поради засолништата и подземните простории, руските сили бавно напредуваат и освојуваат дел по дел од челичарницата, во која, сега напоредуваат и од море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…