Објавено на:

(Видео) Руски олигарх близок до Путин: Русија води света војна со сатанистите

t

Соработникот на Би-Би-Си Френсис Скар на Твитер објави видео од гостувањето на рускиот тајкун Константин Малофејев на руската телевизија.

Скар наведува дека Малофејев рекол дека Русите треба да бидат свесни дека нивната земја води света војна во Украина против сатанистите и паганите.

Скар не кажува кога го видел видеото, но во описот на својот профил наведува дека гледа руска телевизија и известува за тоа што се прикажува таму, па се претпоставува дека гостувањето било деновиве.

Константин Малофејев, руски политичар и бизнисмен, е попознат како „православен олигарх“ по неговата манифестирана религиозност. Малофеjев беше санкциониран од ЕУ и САД поради неговата вмешаност во руската анексија на Крим во 2014 година. Украина го обвини за финансирање нелегални проруски паравоени групи.

Малофеjeв е познат како личност која е многу блиска со Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат Свети…

Свети Алексиј човек Божји Различни се патиштата…

Нови информации за состојбата на Папата Франциско…

Папата Франциско има респираторна инфекција и ќе…

Ќе се изненадите: Што треба да се…

Слабеењето никогаш не е лесен процес и…

Сенатот гласаше за укинување на правото на…

Сенатот денеска во двопартиска усогласеност гласаше за…

Доаѓаат Лазарова сабота, па Цветници: Што треба…

На 8 април е Лазарова сабота, еден…