Објавено на:

(Видео) Руски пилот слета со сухој погоден од ракета: Погледнете како изгледаше потоа авионот

t

Пилотот на рускиот ловец Су-25 во Украина успеа да го приземји авионот откако бил погоден од пренослив противвоздушен ракетен систем, јавува руското Министерство за одбрана и објавува видео.

Рускиот пилот кој бил во друг авион Денис Литвинов раскажува како го покрил авионот на својот пријател кој бил погоден со ракета во воздух – сфатил дека авионот нема да го издржи вториот удар на ракетата и морал да го заштити и тоа со сопствениот авион.

Ударот Су-25 остана без навигација, па Литвинов го водеше во маневрот за извлекување од нападот. Додека се извлекувал, видел друга ракета како му се приближува, па морал да употреби инфрацрвена стапица и специјални маневри за избегнување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…