Објавено на:

(Видео) Руски пилот слета со сухој погоден од ракета: Погледнете како изгледаше потоа авионот

t

Пилотот на рускиот ловец Су-25 во Украина успеа да го приземји авионот откако бил погоден од пренослив противвоздушен ракетен систем, јавува руското Министерство за одбрана и објавува видео.

Рускиот пилот кој бил во друг авион Денис Литвинов раскажува како го покрил авионот на својот пријател кој бил погоден со ракета во воздух – сфатил дека авионот нема да го издржи вториот удар на ракетата и морал да го заштити и тоа со сопствениот авион.

Ударот Су-25 остана без навигација, па Литвинов го водеше во маневрот за извлекување од нападот. Додека се извлекувал, видел друга ракета како му се приближува, па морал да употреби инфрацрвена стапица и специјални маневри за избегнување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белорусија ќе дозволи транзит на украинското жито…

Белорусија во петокот им потврдила на Обединетите…

ДЕНЕСКА ПОЛНЕЛ 40 ГОДИНИ: Таткото на македонскиот…

Ужасни вести денеска доаѓаат од Бугарија, од…

Мистериозна смрт на младиот Енвер- неговиот живот…

Енвер Пајазетовиќ почина на 35-годишна возраст во…

Пожар во фабрика за воена опрема во…

Пожарот бил локализиран откако зафатил површина од…

Сонот на Меси продолжува, Аргентина по пенали…

Фудбалската репрезентација на Аргентина победи во четвртфиналето…