Објавено на:

(Видео) Руското министерство за одбрана ги соопшти бројките: Како напредува армијата?

t

Руските вооружени сили уништија 2.396 воени објекти во Украина од почетокот на специјалната операција, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.


„Меѓу нив има 82 контролни пунктови и комуникациски центри на украинската армија, 119 системи за противвоздушна одбрана С-300, „Бук М1“ и „Оса“, како и 76 радарски станици. Уништени се 827 тенкови и други борбени оклопни возила, 84 повеќецевни ракетни фрлачи, 304 артилериски и минофрлачки единици, 603 единици специјални воени возила, како и 78 беспилотни летала“, рече Конашенков.Според него, само вчера биле соборени 14 украински авиони, хеликоптери и дронови.
Како што прецизираше, борбената авијација на руските воздухопловно-космички сили и воздушната одбрана синоќа собориле уште три Су-27 на украинските воздухопловни сили во регионот Полтава, еден Су-25 во регионот Гостомељ, два Ми-24. хеликоптери во регионот Макаров и осум беспилотни летала, меѓу кои и еден Бајрактар ​​ТБ-2, истакна генералот.


Вооружените сили на Руската Федерација презедоа контрола врз уште шест населени места во Украина.


Конашенков прецизираше дека денеска се отворени шест хуманитарни коридори: еден од Киев до Гомел, два од Мариупол до Запорожје и Ростов на Дон, еден од Харков до Белгород; двајца од Суми до Белгород и до Полтава.

Погледнете го видеото во продолжение:

Видеото може да го погледнете и на следниот линк: https://t.me/sputniksrbija/14252

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Министерство за одбрана на Русија: Ликвидирани 49…

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека…

Украински гувернер: Русите влегоа во Северодонецк, имаме…

Украинските сили можеби ќе треба да се…