(Видео) Руското министерство за одбрана објави нови скандалозни податоци: Илјадници генетски примероци од етнички словени биле извезувани од Украина во САД

t

Како дел од воените биолошки програми на Пентагон, повеќе од 30 лаборатории работеле во Украина, изјави Игор Кирилов, шеф на трупите на РЦБЗ на вооружените сили на Руската Федерација.

Работата со предизвикувачките агенси на чума, антракс и бруцелоза во рамките на воените биолошки програми на Пентагон беше спроведена во Лвов. Ова го соопшти на брифинг Игор Кирилов, шеф на трупите за радијациона, хемиска и биолошка заштита (РЦБЗ) на руските вооружени сили.


„Анализата на уништените документи ја покажува работата со патогените на чума, антракс и бруцелоза во биолошката лабораторија во Лавов“, рече тој.

Кирилов додаде дека во лабораториите во Харков и Полтава се работи со патогени на дифтерија, салмонелоза и дизентерија.

Според него, само во Лавов се уништени повеќе од 320 контејнери со бактерии: 232 контејнери со предизвикувачкиот агенс на лептоспироза, 30 со туларемија, 10 со бруцелоза и 5 со чума. Вкупно – повеќе од 320 контејнери. На фактот дека работата е извршена во рамките на воените биолошки програми укажува и номенклатурата и вишокот на биопатогени, прецизира Кирилов.

Тој додаде дека повеќе од 30 лаборатории работат во Украина како дел од воените биолошки програми на Пентагон. Се што е потребно за спроведување на овие програми е изнесено од Украина, одделот на началникот на трупите на РКхБЗ постојано ја анализира биолошката состојба во земјата, нагласи Кирилов.

Материјалот го подготвија Ана Касаткина и Николај Баранов.

Кирилов истакна дека во Украина илјадници генетски примероци од етнички словени биле извезувани од Украина во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полскиот премиер бара Норвешка да го дели…

Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки, говорејќи на младински…

(ФОТО) Морничаво: Ова е момчето кое направи…

18-годишен маж отвори оган во основно училиште…

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските…

Синоќешниот инцидент во Чаир во којшто учествуваа…

Македонците од Албанија го одбележаа 24 Мај…

Етничките Македонци од Пустец и Албанија денеска…

Руска веб-страница: Елитата е разочарана од Путин…

Медуза, независната руска веб-страница за вести, објави…