Објавено на:

(Видео) САД трупа војска на Белоруската граница – Што се случува во Полска?

t

Голем контингент на американска војска во моментов е стациониран на границата помеѓу Полска и Белорусија.

Ова се случува само неколку дена откако полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека на вонредниот самит на НАТО, Полска и формално ќе даде предлог западните сојузници да испратат мировна мисија на НАТО во Украина.

– За овој предлог разговараме секаде каде што треба. На првиот следен Самит на НАТО, формално ќе го поднесеме предлогот. Министерот за одбрана Маријуш Блашчак веќе го изнесе тој предлог на средбата со министрите за одбрана на НАТО, изјави денеска Моравјецки на прес конференција во Варшава.

Да потсетиме дека пред малку Инфомакс објави дека во дебата на националната телевизија на Русија јавно се говореше дека моментот кога армија на НАТО ќе влезе во Украина тоа Русите ќе го толкуваат како почеток на термонуклеарна војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германските власти до граѓаните: Штедете го плинот,…

Германските власти ги повикуваат граѓаните да се…

(Видео) Апсење во Македонија: Сузбиена криминална група…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција…

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Каде што…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…

Шаќири верува дека во текот на првото…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…