(Видео) САД ЈА ПРЕДУПРЕДИЈА УКРАИНА: Ако Русија нападне со ова специјално оружје, не можеме да ве предупредиме или да ве браниме!

t

Соединетите држави и нивните сојузници се загрижени дека можеби е предоцна да се открие мал руски нуклеарен напад врз Украина, објави во вторникот Политико, цитирајќи пет неименувани сегашни и поранешни американски функционери.

Русија има 23 вооружени системи со двојна употреба способни да испорачуваат и конвенционални и нуклеарни боеви глави со низок принос, рече еден официјален претставник. Многу од нив се користени со конвенционална муниција во Украина, според Политико.

„Речиси секое оружје што го имаат Русите е нуклеарно способно“, рече поранешен висок функционер на Советот за национална безбедност, кој сè уште ја советува американската стратешка команда.

Тие наведоа артилериски системи, системи за противвоздушна одбрана, торпеда и крстаречки ракети како оружје што може да биде опремено со нуклеарни боеви глави.

За разлика од стратешкото оружје како што се интерконтиненталните балистички ракети, конвенционалните оружја способни да носат тактички нуклеарни боеви глави не даваат очигледни сигнали кога се ставени во состојба на готовност.

„Веројатно нема да знаеме за тие помали нуклеарни оружја“, рече претставник на американската влада со пристап до разузнавачки информации за руските нуклеарни сили и стратегија, според Политико.

Загриженоста за можен руски тактички нуклеарен напад е висока неделава откако претседателот Владимир Путин упати тенко прикриена закана да го стори тоа, додека го најави повикот на резервисти да се борат во Украина.

Путин, исто така, рече дека по референдумот ќе одобри анексија на четири украински региони под руска окупација.

Аналитичарите велат дека формалното преземање на украинските земји од Русија значи дека Путин би можел да одобри ограничен нуклеарен напад доколку напредните украински сили се придвижат за повторно преземање на териториите. Киев соопшти дека ќе продолжи со својата контраофанзива и покрај референдумите за анексија, кои ги отфрла како лажни.

Сојузникот на Путин и поранешен претседател Дмитриј Медведев во вторникот отиде чекор подалеку, шпекулирајќи дека Русија може да биде „присилена да го употреби најстрашното оружје“ против Украина и изразувајќи уверување дека НАТО нема директно да интервенира во конфликтот.

Русија има околу 1.900 тактички или нестратешки нуклеарни боеви глави, кои американски функционер со кој разговараше Политико ги нарече „микро-нуклеарки“.

„Тоа е сè, од крстосувачки ракети до нуклеарни торпеда до гравитациски бомби до балистички ракети со среден дострел“, рече претставникот.

Според луѓето со кои разговараше Политико, САД можеби никогаш нема да дознаат кога конвенционалната муниција се заменува со нуклеарна, освен ако Путин не сака светот да знае.

За да се пополни празнината во разузнавањето, Политико објави дека САД и нивните сојузници обврзале воздушни, вселенски и сајбер разузнавачки средства и распоредиле комерцијални сателити за да ги анализираат руските единици кои би можеле да примаат нуклеарни нарачки.

Забележани се и извидувачки авиони на американското воено воздухопловство како кружат околу Калининград, западна руска ексклава сместена меѓу членките на ЕУ Полска и Литванија.

Сепак, поранешниот функционер на Пентагон, Френклин Мулер, рече дека верува оти Русија ќе им „сигнализира“ на САД дека се подготвени за нуклеарен напад.

„Ќе ни навестат дека ја преместуваат муницијата од централните магацини во стрелачката единица. А потоа дајте ни повеќе време да размислиме за тоа и да се грижиме“, рече Милер.

Kurir.rs/Moscow Times
Foto: Profimedia

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хил пресече за Заедницата на албански општини…

Американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил, во…

СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН: Ќе се…

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска…

НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ВЛЕЗЕ ВО МУЗЕЈОТ…

Локалните медиуми пишуваат дека пред музејот има…

УХМР издаде метео предупредување: Невреме во Македонија!

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Битиќи: Да ја сфатиме потребата од преквалификација,…

Тие што сметаат дека нашата држава дава…