Објавено на:

(Видео) Светиот град како воена зона: Нови судири помеѓу израелската полиција и Палестинците

t

Во последниот петок на Рамазан избувнаа жестоки судири во џамијата Ал Акса.

12 лица беа повредени во точките на палење во џамијата Ал Акса во Ерусалим во последниот петок од Рамазан, додека израелската полиција ги обвини Палестинците во комплексот за разгорена агресија.

Полицајците интервенираа со гумени куршуми откако тврдеа дека Палестинците фрлале камења и огномет во правец на Западниот ѕид – еврејското свето место.

Десетици илјади муслимани се очекува да присуствуваат на главната молитва во џамијата Ал Акса напладне по локално време овој петок, каде што овој месец се повредени вкупно околу 250 Палестинци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА, Украина…

Британија и Франција веќе објавија дека им…

Струмичанец „фатен“ со 2,34 промили алкохол како…

Струмичанецот, под сериозно дејство на алкохол, возел…

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…