(ВИДЕО) Седум загинати во експлозија во Турција

t

Најмалку седум лица загинаа во експлозија во ресторан во Назили, област во западната турска провинција Ајдин.
Гувернерот на покраината за Anadolu Agency (AA) изјави дека првичните наоди покажале дека експлозијата се случила додека персоналот заменувал празна плинска боца што се користела во кујната, околу 15:30 часот. Тој рече дека во експлозијата се повредени уште четири лица.
Сликите од местото на настанот покажаа остатоци од ресторан во кој се продавал донер ќебап, на прв кат од катна зграда чија фасада биле затемнета со траги од експлозија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција ги повика Ерменија и Азербејџан да…

Турција, сојузник на Азербејџан, денеска ја оцени…

Трагедија во Турција: Тројца загинати во хеликоптерска…

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во…

Ердоган сака фабрика на Тесла

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од…

(Видео) СЕ ЗАПАЛИ КАПАЛИ ЧАРШИЈА: Голем пожар…

Пожар го зафатил покривот на Капали чаршија…

Ердоган пресече: Ако треба, ќе се разделиме…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во…